Wygrzebki z sieci #11: co można zrobić z klocków LEGO?
Godzina 11.00 – ten czas, kiedy zwykle znajduje się kilkanaście minut na zaparzenie drugiej już tego dnia kawy, tym razem w miejscu pracy. Możesz zrobić sobie krótką przerwę? Fantastycznie: przeczytaj i zobacz, co da się skonstruować z klocków LEGO!
Kolejna porcja dobrych linków do kawy już jutro rano!
1. Jak wiele wiesz o historii marki LEGO i słynnych klockach? Sprawdź swoją wiedzę tutaj: przekonaj się, czy wszystkie te fakty są Ci znane, czy jednak coś Cię zaskoczyło.
2. Klocki LEGO często służą artystom do realizowania rozmaitych projektów, w tym fotograficznych: Francuz Samsofy Pardugato umieścił małe ludziki w sytuacjach wziętych z codziennego życia oraz sceneriach znanych filmów i bajek. Efekt? Przezabawny! Obejrzyjcie dokładnie zdjęcia na fanpage’u artysty.
3. Dzięki mnogości różnych elementów z LEGO można zbudować w zasadzie wszystko – nawet szczegółowe makiety historyczne, przedstawiające wydarzenia z czasów II wojny światowej.
4. Polacy też mają się czym pochwalić: fotograł Michał Kulesza opublikował na swoim profilu w serwisie Tookapic serię zdjęć, na których zastąpił klockami LEGO przedmioty codziennego użytku, na przykład… masło. Wynikiem jego pracy jest kolekcja minimalistycznych fotografii przesyconych poczuciem humoru.
5. Najbardziej bodajże szokującym obiektem, jaki kiedykolwiek skonstruowano z klocków LEGO, jest instalacja polskiego artysty Zbigniewa Libery pt. „Lego. Obóz koncentracyjny„. Do budowy Libera wykorzystał istniejące zestawy klocków (m.in. te z piratami) i stworzył własne opakowania, znamiennie oznaczone symbolem serii System. W dwóch z siedmiu zestawów znajdują się największe elementy całej instalacji: krematorium oraz baraki dla więźniów razem z drutami kolczastymi.
Początkowo marka LEGO wspierała pracę artysty, jednak ostatecznie wycofała się z projektu i skierowała nawet sprawę do sądu. Sam Libera o powodach wykorzystania słynnych klocków mówił celnie:
– Myśl, która doprowadziła mnie do zrobienia tej pracy, dotyczyła samej racjonalności, która jest podstawą systemu klocków Lego, a która wydała mi się przerażająca: nie można z tych klocków zbudować nic, na co nie pozwala precyzyjny, racjonalny system.
Oraz, co jeszcze bardziej znamienne:
– Wygląda na to, że Lego straciło kontrolę nad własnym produktem, oczywiście przy moim wydatnym udziale. Przypomina to znane z historii przypadki wymykania się spod kontroli racjonalnie konstruowanych i rzekomo bezpiecznych technologii, produktów, idei. Rzecz znamienna w obliczu faktu, że obecnie wojny prowadzi się nie tylko przy pomocy broni, ale również konsumpcji i kultury.