Wygrzebki #31: radioaktywna Maria i „Podróż smokiem Diplodokiem”
Oscary zostały rozdane i – jak było do przewidzenia – decyzje Akademii wywołały sporo emocji. Jeśli chcecie sprawdzić, dlaczego bardzo cieszę się z nagrody dla najlepszego filmu roku, zajrzyjcie tutaj. Dzisiaj jednak przy kawie zajmiemy się czymś zupełnie innym.
Kolejna porcja dobrych linków do kawy już jutro rano!
1. Powstanie film na podstawie „Mistrza i Małgorzaty”. Niestety, amerykański i do tego w Hollywood. Nie to, że nie wierzę w Amerykanów, bo robią świetne kino niezależne i nie to nawet, że nie wierzę w Hollywood, bo raz na jakiś czas udaje mi się wypuścić coś, co da się obejrzeć z pewną dozą przyjemności. Problem polega na czymś innym: ja nie wierzę po prostu, że uda im się uchwycić to, co chętnie określa się mianem „słowiańskiej duszy”. Pomijając już nawet to, że zamknięcie podwójnej fabuły tej szkatułkowej powieści w ok. dwugodzinnym filmie wydaje się niemożliwe, to jeszcze modlę się, żeby Ryan Gosling nie grał Iwana, a Isla Fischer – Małgorzaty. Przepraszam, jakiego Iwana. Iana.
Wysoki budżet zapowiada tym większe fiasko. Chciałabym wierzyć, ale okrutnie boję się tego filmu.
Tutaj znajdziecie jeszcze jedną ciekawostkę na temat innego projektu filmowego związanego z tą kultową już książką: to historia animacji, która nigdy nie powstała. A szkoda!
2. A co gdyby… trailery oscarowych filmów były szczere? A jeśli nie szczere, to przynajmniej cyniczne?
3. Jeśli nigdy nie słyszeliście o komiksach Tadeusza Baranowskiego (helloł, „Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko”?), to ucieszy Was być może ta informacja: studio Human Ark pracuje nad animowaną ekranizacją „Podróży smokiem Diplodokiem”! Tutaj znajdziecie garść informacji na temat tego projektu (zapowiada się ślicznie) i wywiad z twócami filmu, reżyserem Wojtkiem Wawszczykiem i producentką Anją Šošić.
4. A jeśli jesteśmy już przy ekranizacjach komiksów… Marjane Satrapi, autorka głośnego „Perspepolis” i współreżyserka jego filmowej adaptacji, pracuje nad kolejnym projektem: tym razem przeniesie na duży ekran historię Marii Curie-Skłodowskiej, opartą na ilustrowanej biografii pt. „Radioactive”.
5. Nie znudziła się Wam jeszcze „Zootopia”? To super, bo mnie też nie. Tutaj znajdziecie ogrom przepięknych rysunków ze świata Zwierzogrodu – prosto spod ręki Matthiasa Lechnera, dyrektora artystycznego tej animacji. To on odpowiada za to, jak wygląda miasto! Sprawdźcie, jak powstawał Zwierzogród i obejrzyjcie z bliska miejsca, które ostatecznie nie pojawiły się w filmie. Są piękne!