Wygrzebki #19: ręcznie malowany film o van Goghu i 500 lat kobiecego piękna
Czy się to komuś podoba czy nie, sztuka jest ważna. Bo serio, są ludzie, którym się to nie podoba. Chodziłam kiedyś z elektronikiem, który uważał, że całą kulturę i humanistykę trzeba w zasadzie zaorać, żeby zrobić miejsce na nauki ścisłe. Zapytacie, dlaczego się z nim w ogóle zapytałam? Nie mogę powiedzieć na głos. To znaczy mogę, ale pozwolę się Wam domyślić. Nie chodziło o pieniądze.
1. Mijają wieki, a Bosch dalej intryguje: przyjrzyjcie się z bliska 10 najbardziej pokręconym detalom z „Ogrodu rozkoszy ziemskich”. A jeśli już jesteśmy przy Boschu, poczytajcie też o pewnym chorale znalezionym… na dupie.
2. Jake Weidmann wie, co się robi z piórem wiecznym: za pomocą stalówki i tuszu tworzy niesamowite obrazy. Prawdziwy Master Penman!
3. Anna i Sebastian z Wrocławia jako marka Keyshorts sprzedają naklejki na laptopty, tablety, telefony, czytniki i inne, podobne gadżety. Ale jakie! wśród ich produktów wyróżniają się te inspirowane „Gwiaździstą nocą” van Gogha. Istnieje możliwość przygotowania naklejki lub etui na wymiar konkretnego urządzenia!
Produkty Keyshorts inspirowane „Gwiaździstą nocą” znajdziecie tutaj. Przejrzyjcie koniecznie całą ofertę marki!
4. A jak już jesteśmy przy van Goghu… O tym projekcie byś może słyszeliście: Dorota Kobieta, absolwentka warszawskiej ASP, i producent Hugh Welchman od dłuższego czasu pracują nad animowanym filmie o życiu malarza. Co jest w nim wyjątkowego? Ano to, że każda sekund animacji to aż 12 ręcznie malowanych obrazów – łącznie twórcy potrzebować będą ich aż 63 000!
Nad obrazami w pocie czoła pracuje 68 artystów, którzy nauczyli się malować „w stylu van Gogha”. To pierwsza pełnometrażowa animacja tego typu na świecie! Przeczytajcie, jak wyglądała zbiórka środków na Kickstarterze i dowiedzcie się więcej o „Loving Vincent” na oficialnej stronie projektu.
Oscarze za najlepszą animację, nadchodzi Polska!
5. Jak zmieniały się kobiece portrety na przestrzeni dziejów? Philip Johnson spakował 500 lat malarstwa portretowego kobiet w 3-minutowy film, w którym możecie zobaczyć, jak ewoluowały nie tylko techniki malarskie, ale także kanony kobiecego piękna.