Wygrzebki #39: kobiety na traktory albo wszędzie tam, gdzie zechcą
Jak wygląda sytuacja kobiet na rynku pracy w XXI wieku? Chciałoby się powiedzieć, że rewelacyjnie, ale to nie do końca prawda. Chociaż zdaniem wielu osób seksizm nie istnieje i jest jedynie wymysłem feministek, to jednak okazuje się, że istnieją całkiem realne powody, żeby wierzyć w społeczne nierówności.
Przeczytajmy zatem, z jakimi problemami i wyzwaniami borykają się współczesne kobiety.
Kolejna porcja dobrych linków do kawy już jutro rano!
1. Japonia nigdy nie słynęła z równouprawnienia i przesadnie dobrego traktowania kobiet jako ważnych członków społeczeństwa. Ten artykuł pokazuje, że zmiany, chociaż postępują, wciąż wdrażane są opornie i na zbyt małą skalę. Rynek pracy jest wciąż trudny dla zawodowo aktywnych kobiet i rzuca im wiele kłód pod nogi. Jedną z nich jest zjawisko tzw. „szklanego sufitu”, z którym spotykają się kobiety, które osiągają w życiu zawodowym maksymalny możliwy pułap dla przedstawicielki swojej płci. Wyższe stanowiska i pensje przyznawane są już tylko mężczyzną: kobieta może zatem wywalczyć sobie całkiem ważną pozycję w firmie, jednak w praktyce nie ma za bardzo szans na to, że kiedykolwiek zostanie jej prezesem lub nawet managerem najwyższego szczebla. Przeczytajcie!
2. W czasie II wojny światowej fotograf Alfred T. Palmer odwiedził liczne amerykańskie fabryki i sfotografował (w kolorze, z użyciem filmów Kodak Kodachrome) kobiety pracujące w przemyśle. Obejrzyjcie wszystkie te zdjęcia, przemyślcie sprawę i być może zweryfikujcie swoją opinię o tym, do jakiej pracy kobiety się nadają, a do jakiej nie.
3. Jeśli kochacie „Mad Men” tak bardzo, jak ja, na pewno zwróciliście uwagę na pojawiające się tam wyraziste postaci kobiece. Ten wyjątkowy serial nie tylko daje głos silnym osobowościom, ale i pokazuje, jak skomplikowane było życie kobiety w czasach teoretycznego wyzwalania z okowów restrykcyjnych norm społecznych. Przeczytajcie ten tekst, żeby przyjrzeć się „Mad Men” z bliska i poddać analizie pojawiające się tam bohaterki.
4. Na historii na pewno uczyliście się mnóstwa ważnych rzeczy, ale jeśli nie jesteście historykami lub pasjonatami tematu, to prawdopodobnie nie słyszeliście o tych kobietach: artykuł prezentuje sylwetki 10 rewolucjonistek, które odegrały ważną rolę w dziejach swoich krajów (i nie tylko). Poznajcie je koniecznie!
5. Dlaczego kobieta powinna podróżować sama? Wiem, to prawdopodobnie coś zupełnie innego, niż zwykle słyszycie – ostatecznie świat to nie są rurki z kremem i do wielu miejsc lepiej nie zapuszczać się samotnie, a do innych – najlepiej w ogóle. Nie musicie jednak od razu wyruszać z plecakiem do Wenezueli albo wdzierać się do Korei Północnej. Przeczytajcie ten tekst i… może zabukujcie bilety dla jednej osoby do jakiegoś przyjemnego kraju z dobrym klimatem, w którym macie szansę czuć się bezpiecznie podczas pierwszej samotnej podróży?