Wygrzebki polecają się do porannej kawy! Poniżej znajdziecie garść ciekawostek, które umilą Wam jazdę autobusem do pracy, samotne śniadanie lub pozwolą odprężyć się w przerwie od pracy. Jeśli to dla Was za mało i chcielibyście codziennie raczyć się wygrzebkami niezależnie od godziny, a także podzielić się własnymi wykopaliskami z innymi dziećmi, zapraszam do mojej grupy na Facebooku.
Poniedziałek to dobry dzień na edukację: dzisiaj w menu mamy trochę naukowych i technologicznych ciekawostek. Śmiało możecie zabłysnąć nimi na eleganckim przyjęciu w gronie znajomych!
1. Chciałoby się powiedzieć, że temat ten jest ważny dziś jak nigdy dotąd, ale to przecież nieprawda – jak świat światem działy się rzeczy paskudne i ludzie robili sobie nawzajem różne świństwa. Być może jednak wcale nie musi tak być: być może tendencja do popełniania zła i brutalności to po prostu neurologiczne zaburzenie, które można leczyć.
Brzmi prawie zbyt pięknie, aby mogła być to prawda.
2. Posiadanie przeciwstawnego kciuka dało nam ewolucyjną przewagę i pozwoliło tworzyć skomplikowane narzędzia oraz korzystać z nich wyjątkowo sprawnie. A co gdybyśmy dostali od natury jeszcze jeden kciuk? Teraz możemy to sprawdzić. Na pewno wielu osobom przydałby się w pracy!
3. Mrówki to fascynujące bestie, a co dopiero te polskie: ostatecznie jak ktoś daje sobie radę w tym obłąkanym kraju, to koniec końców jest nie do zajechania. Nieopodal niemieckiej granicy, we wsi Templewo, mrówki żyjące we wnętrzu poradzieckiego bunkra stworzyły unikatową kolonię, która wedle wszystkich naukowych prawideł nie powinna w ogóle istnieć.
Uwięzione w podziemiu mrówki, skazane na wegetację w ciemności i zimnie, w zasadzie bez pożywienia i innych luksusów niezbędnych nawet mrówkom, przez lata funkcjonowały w anarchistycznej pseudokolonii, pozbawione królowej. Nie ma wśród nich samców i potomstwa, jedynie żeńskie robotnice, a stały wzrost populacji gwarantuje rura wentylacyjna – pułapka, w którą wpadają mrówki żyjące na powierzchni. Za materiał do budowy kopca uwięzionym mrówkom służą ciała ich dawnych współpracowników: nic się tu nie marnuje, a mrówczy instynkt do sprzątania odpadów pracuje bez zarzutu.
Pozostaje pytanie, czym żywią się te survivalowe mrówki? Tego naukowcom nie udało się jeszcze ustalić. Po szczegóły zajrzyjcie tutaj.
4. Co dzieje się, kiedy neurolog zostaje fotografem? Obejrzyjcie praca Erana Gilata i przeczytajcie, jak naukowiec stał się artystą:
5. Jest to doprawdy fascynujące, że mamy XXI wiek, latamy na Księżyc, zabawiamy się wirtualną rzeczywistością i zmuszamy roboty, żeby grały w piłkę, a jednocześnie wciąż wmawiamy kobietom, że antykoncepcja to ich problem. Może to właśnie takich wynalazków potrzebujemy więcej: naukowcy stworzyli implant dla mężczyzn, którego zadaniem jest „wyłączenie” plemników. No wreszcie!