Wygrzebki z sieci #65: Wes Anderson i świat w kolorze
Wygrzebki polecają się do porannej kawy! Poniżej znajdziecie garść ciekawostek, które umilą Wam jazdę autobusem do pracy, samotne śniadanie lub pozwolą odprężyć się w przerwie od pracy. Jeśli to dla Was za mało i chcielibyście codziennie raczyć się wygrzebkami niezależnie od godziny, a także podzielić się własnymi wykopaliskami z innymi dziećmi, zapraszam do mojej grupy na Facebooku.
Przyznam się od razu: nie należę do grona wyznawców Wesa Andersona. Lubię jego filmy, doceniam styl, ale to nie jest tak, że z wypiekami na twarzy czekam na kolejny tytuł. Nie mogę mu jednak odmówić wyrazistości i charakterystycznej estetyki. Jeśli lubicie te klimaty, koniecznie zobaczcie, co kryje się pod poniższymi linkami.
1. Dazed Digital, czyli magazyn internetowy kultowego czasopisma Dazed & Confused, regularnie publikuje kolejne odsłony cyklu „DA-ZED GUIDES” (jeśli podoba się Wam ten format, to coś podobnego, tylko w formie video, robi I-D na Youtube). Jedna z publikacji poświęcona jest Wesowi: jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat reżysera, jego projektów, powiązań, stylu pracy, aktorów, bohaterów, koniecznie przeczytajcie ten artykuł.
2. Ponad rok temu w sieci pojawił się świąteczny film Andersona dla marki H&M. Jeśli go nie widzieliście, szybko nadróbcie, a jeśli już go oglądaliście – może mała powtóreczka?
Pamiętajcie, że do świąt zostało już tylko nieco powyżej 11,5 miesiąca!
3. Jak wyglądałaby „Czarownica”, gdyby zrobił ją Wes Anderson? Niesamowite, jak wiele zmienia paleta barw, montaż i dźwięki w tle. Jeśli podoba Wam się ta przeróbka, tutaj znajdziecie także podobną wersję trailera do filmu „Full Metal Jacket”.
4. Znakiem firmowym twórczości Andersona jest charakterystyczna paleta kolorów. Jest w tych zestawieniach coś takiego, że już na pierwszy rzut oka wiadomo, jaki reżyser kryje się za kadrem. Na Tumblrze Wes Anderson Palettes znajdziecie ujęcia z różnych filmów tego twórcy wraz z wyszczególnionymi barwami pojawiającymi się na fotografiach.
Jeśli interesuje Was ten kierunek analizy filmów, zajrzyjcie też na stronę Movies in Color, gdzie w podobny sposób potraktowano dziesiątki innych produkcji różnych twórców. Kadry z dzieł Andersona możecie podejrzeć tutaj.
5. I na zakończenie coś z życia: fotografie… bloków. Tych berlińskich budynków mieszkalnych nie powstydziłby się sam Anderson.
Niemiecki fotograf Malte Brandenburg stworzył serię prac, na których uwiecznił bryły powojennych bloków na terenie Berlina (przede wszystkim Wschodniego). Wszystkie zdjęcia możecie obejrzeć tutaj.